Paindlikum, õppijakesksem ja toetavam õpikogemus
Ehk oled ka ise kogenud, et viimaste kümnendite jooksul on muutunud nii õppeprotsess kui ootused õpetajale. Märkimisväärselt on laienenud kasutatavate õppematerjalide hulk ning laienenud on valik digi keskkondasid õppematerjalide loomiseks. Õppijad ootavad kaasahaaravaid, elulisi ja mitmekesiseid õpikogemusi. Nii on õpetajal kujunenud ühelt poolt võimalus ja vajadus olla ise nii õpikogemuse kui ka õppematerjalide disainer. Lisaks on koolitegelikkuses üha enam tähtsustunud õpetaja roll üldpädevuste toetajana – aineõpetaja ei saa keskenduda pelgalt ainealaste teadmiste edasiandmisele, vaid peab üha enam teadlikult toetama ka õppijate õppimis- ja eneseregulatsiooni oskuse arengut.
Paratamatult tõstatub küsimus – kuidas olla ühtaegu aineekspert, õppematerjalide disainer ning õppijate isesesivuse toetaja? Kuidas pakkuda õppijatele tähenduslikku ja õppijakeskset õpiteekonda ilma, et see kasvataks õpetaja töökoormust üle pea?
Selles käsiraamatus astume koos Sinuga samm-sammult teekonnale, et leida vastuseid ja pakkuda tuge. See käsiraamat aitab Sul kokku siduda hariduspsühholoogiale ja õppimisteadustele tuginevad lähenemised oma ainealase didaktika teadmistega, et oskaksid teadlikumalt kavandada õppijakeskseid ja paindlikke õpetamisviise. Lisaks uurime, kuidas haridustehnoloogia saab olla tõhus partner, kujundades õpetajale ja õppijale toetava infrastruktuuri, mis võimaldab suurendada paindlikke õpivõimalusi.
Mida leiad käsiraamatust?
Käsiraamatus on kolm osa, mis pakuvad praktilisi teadmisi ja rakendamisvõimalusi.

Esimene osa: Paindlikud õpetamisviisid
- 1.1 Eelduste loomine paindlikele klassiruumi praktikatele. Mõtestame, millised on õppijakesksed klassiruumipraktikad ning kuidas neid kujundada. Tuginedes elulistele õpetamissituatsioonidele, näitame, kuidas tõsta õppijate iseseisvust ja vastutust oma õppimise eest. Selleks keskendume enesereguleeritud õppimise oskuste arendamisele, mis loovad aluse paindlike õpetamisviiside kavandamiseks.
- 1.2 Paindlikkuse loomine. Keskendume paindlike õpetamisviiside õpidisaini põhimõtetele. Toome näiteid ja praktilisi stsenaariume, mida saad soovi korral kasutada nii erinevate õppetasemete kui ka aine valdkondade lõikes ning kohandada enda tundidele vastavaks.
Teine osa: Koolikultuuri kujundamine
- Õppijakeskse ja paindliku õppimise elluviimine ei ole ainult õpetaja ülesanne. See eeldab teadlikke otsuseid ka kooli tasandil. Kolmas osa keskendub koolikultuuri kujundamisele, mis toetab õpetajaid õppijakesksete ja paindlike õpetamisviiside rakendamisel. Vaatleme, millised muudatused on vajalikud kooli tasandil, et pakkuda õpetajatele piisavalt aega ja vajalikku tuge oma praktika kohandamisel.
Käsiraamatu läbitöötamisel
- Orienteerud personaliseeritud õppimise erinevates võimalustes.
- Leiad võimalusi õppija enesereguleeritud õpioskuste arendamiseks.
- Eristad keskseid põhimõtteid, kuidas kavandada ja läbi viia paindlikke õpetamisviise.
- Valid olukorrast lähtuvalt sobivaid (teostatavaid) praktikaid (sh õppemeetodid, vahendid, sisu).
- Eristad koolikultuuri keskseid elemente, mis toetavad personaliseeritud õppe läbiviimist.
Selles käsiraamatus on ruumi mõtisklemiseks, uute lahenduste otsimiseks ja olemasolevate praktikate täiendamiseks. Käsiraamatu eesmärk on toetada õpetajat, et Sa tunneksid end oma töös enesekindlamalt ja oleksid valmis senisest enam rakendama paindlikke ja õppijakeskseid õpetamisviise.
Oleme kindlad, et koos saame luua rohkem võimalusi iga õppija jaoks. Olgu see siis õppija enesereguleeritud õpioskuse arendamine, individuaalne tempo või õppijast lähtuv sisu. See käsiraamat on loodud Sinu igapäevase töö mitmekesistamiseks ja inspireerimiseks.
Head avastamist ja jõudu teekonnal paindlikumate ja õppijakesksemate õpetamisviiside suunas!